Kontakt

Postadress
Uppsala kommun
Linnégymnasiet
753 75 UPPSALA

Besöksadress
Västra Strandgatan 11, Uppsala.
Hus D

Visa karta

Sjukanmälan
Telefon: 018-727 70 70
Webb: klicka här

Uppsala kommun samlar centralt in synpunkter och klagomål på sina skolor. Vi vill självklart att det finns en kontinuerlig dialog mellan skolans personal och elever samt föräldrar, så att detta upplevs som den naturliga vägen att ge oss återkoppling. Blanketter hittar du i länkarna nedan.
Skolklagomål och synpunkter
Anmälan om kränkande behandling

  • Programrektor
    Johan Furenborn
    Mail: johan.furenborn@uppsala.se
    Telefon: 018-727 20 21  Mobil 076-129 75 66
  • Kurator
    Anna-Karin Österwall
    Mail: anna-karin.osterwall@uppsala.se
    Telefon: 018-727 4904 Mobil: 072-5995160
  • Skolassistent- vår spindel i nätet!
    Hatema Delilovic
    Mail: hatema.delilovic@skola.uppsala.se
    Mobil: 072-7289710
  • Skolsköterska
    Susanne Westling
    Mail: susanne.westling@uppsala.se
    Telefon: 018-727 62 24   Mobil: 072-598 56 37
  • Studie- och yrkesvägledare
    Linda Hildorsson
    Mail: linda.hildorsson@uppsala.se
    Telefon: 018-727 22 65   Mobil 0761-44486
  • Skolpsykolog
    Elisabeth Pettersson
    Mail: elisabeth.petterson@uppsala.se
  • Specialpedagog, 
    Marie Stolpe
    Mail: marie.stolpe@skola.uppsala.se
    Telefon: 018-727 98 06, Mobil 072-2544637
  • Lärare (Fysik, Matematik)
    Britt-Marie Backlund
    Mail: britt-marie.backlund@skola.uppsala.se
    Telefon: 072-5743350
  • Lärare (Samhällskunskap, Historia)
    Lars Hultgren
    Mail: lars.hultgren@skola.uppsala.se
    Telefon till lärarrum: 018-727 21 84
  • Lärare (Samhällskunskap)
    Jon Rask
    Mail: jon.rask@skola.uppsala.se
    Telefon: 072-5743346
  • Lärare (Biologi, Naturkunskap, Geografi)
    Sanela Marijanac
    Mail: sanela.marijanac@skola.uppsala.se
    Telefon: 072-5743348
  • Lärare (Filosofi, Svenska)
    Veronika Lönner
    Mail: veronika.lonner@skola.uppsala.se
    Telefon: 072-5743347
  • Lärare (Engelska)
    Josefine Jönsson
    Mail:josefine.jonsson@skola.uppsala.se
    Telefon: 072-5743347
  • Lärare (Matematik)
    Greger Sundstedt
    Mail: greger.sundstedt@skola.uppsala.se
    Telefon: 0708563902
  • Lärare (Historia, Ledarskap och organisation)
    Åsa Nygren
    Mail: asa.nygren@skola.uppsala.se
    Telefon: 0725948324
  • Lärare (Psykologi, Sociologi)
    Helena Matsdotter
    Mail: helena.matsdotter@skola.uppsala.se
  • Lärare (Italienska)
    Valentina Lindgren Ciampi
    Mail: valentina.ciampi@skola.uppsala.se
  • Lärare (Bild)
    Anna-Karin Bruus
    Mail: ak.brus@gmail.com
  • Lärare (Idrott)
    Anette Andersson
    Mail: anette.andersson@skola.uppsala.se
    Telefon: 0701455155


Webmaster
Jennifer Grimm/Pixingjennifer@pixing.se

Kommentarer inaktiverade.